Podłącz więcej urządzeń

Mamy komputer, ale na dłuższą metę może nam to nie wystarczyć. Co jeśli będziemy chcieli wydrukować dokumenty, zeskanować książkę lub coś skserować? Do tego niezbędne są dodatkowe urządzenia, które dopiero podłączymy do naszego peceta.

W praktyce chodzi o drukarkę, modem, faks, skaner czy kamerę. W starszych modelach komputerów niektóre z tych urządzeń można było podłączyć za pomocą portów szeregowych lub PS/2, jednak z czasem zostały one wyparte przez uniwersalny interfejs USB.

Dzięki temu można znacznie łatwiej poszerzać możliwości swojego komputera, bo porty te pozwalają również na podłączanie dysków zewnętrznych. Pewnym ograniczeniem jest liczba dostępnych portów.

Przeciętny laptop dysponuje dwoma lub trzema takimi portami, nieco lepiej wygląda to w przypadku modeli stacjonarnych. Rozwiązaniem tej bolączki potrafią być aktywne huby USB, które działają na zasadzie rozwidlacza.

Podłącza się je do jednego portu, a uzyskuje tym samym na przykład cztery. Do pełnej funkcjonalności potrzebują one zewnętrznego zasilania.