Kiedy zbiera się zioła

https://www.swiat-konopi.pl/

Wydawałoby się nam, przynajmniej na pierwszy rzut oka, że zioła zbiera się tylko w okresie wiosennym, letnim czy też jesiennym. Jednakże nie jest to prawdą, gdyż każda z pór roku stanowi odpowiedni okres do zbioru różnych gatunków ziół.

Oczywiście wszystko zależy od gatunku roślin. W okresie zimowym, gdy śnieg przykrywa większość upraw nie zbieramy surowca ziołowego, jednakże miesiące marzec czy też listopad stanowią dobry moment na pozyskanie wielu z nich.

www.wik-mar.pl

Każda z roślin będących ziołami charakteryzuje się swoistym okresem własnej wegetacji. Z tego właśnie powodu nie można określić jednej zasady zbioru ich wszystkich.

Można jednakże stworzyć zbiór takowych zasad, pozwalających na stosowne pozyskiwanie ziołowych surowców, nienaruszające a wręcz maksymalnie wykorzystujące, właściwości każdego z nich. Uwzględniając wszystkie dane, jakie posiadamy na temat poszczególnych gatunków ziół stworzony został kalendarz ich zbiorów, pomagający w dokładnym określeniu, kiedy, co i jak należy zbierać tak, aby nie niszczyć zawartych w nich składników.