Jak działają farby do włosów?

Bardzo ważne jest, aby mierzenie przyległe odbywało się w bieliźnie

Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo różnych preparatów do farbowania włosów, które dostępne są w dziesiątkach kolorów i odcieni. Skąd wiedzieć więc, jaki produkt wybrać, aby otrzymać pożądany efekt? Trzeba przede wszystkim znać ich działanie. Produkty do koloryzacji różnią się od siebie głównie okresem trwałości koloru. I tak, jeśli zależy nam, aby utrzymał się on na włosach jak najdłużej, powinnyśmy zdecydować się na farbę.

W jej skład wchodzi barwnik, amoniak i utleniacz. Do zalet trwałej koloryzacji należy niewątpliwie duża różnorodność kolorów, a także całkowite pokrycie siwych włosów. Z drugiej strony jest to produkt najbardziej „szkodliwy”, po którego użyciu łatwo przesuszyć włosy. Bardzo widoczne są również odrosty.

Drugi typ dostępnych produktów to szampon koloryzujący. Zawiera on mniejszą ilość amoniaku lub monoetanoloaminę. Dzięki temu jest łagodniejszy dla włosów niż farba, jednak uzyskany podczas takiej koloryzacji kolor jest mniej trwały. Włosy możemy zafarbować również henną i innymi produktami ziołowymi – warto jednak przez zabiegiem dowiedzieć się więcej na temat ich zastosowania.