Deweloper nie zawsze sprzedaje swoje nieruchomości

W przeważającej większości jesteśmy pewni, że deweloper buduje konkretne nieruchomości po to, aby je sprzedać. Buduje dom, budynek wielorodzinny, albo halę przemysłową, inwestuje w to swoje pieniądze, a następnie odsprzedaje je kupcom, przekazując na nich wszystkie niezbędne prawa. Jednak jak się okazuje nie zawsze tak jest, dlatego zanim zaczniemy podpisywać umowę z jakimś deweloperem, musimy się dokładnie upewnić, co planuje on zrobić z nieruchomością, którą właśnie buduje i która wzbudziła nasze zainteresowanie.

Sprzedaż czy wynajem?

Deweloper tak naprawdę jest inwestorem. Inwestuje swoje pieniądze w budowę jakiejś nieruchomości, nadzorując ją od powstawania projektu, aż po zakończenie całego przedsięwzięcia. Zazwyczaj czyni to z myślą o tym, aby sprzedać taką nieruchomość zainteresowanym osobom, i wówczas taka inwestycja zwraca mu się w bardzo krótkim czasie, a co więcej jest jeszcze w stanie na niej sporo zarobić. Inwestując ponosi koszta, choćby na wynajem kontenerów mieszkalnych dla pracowników.

Jednak czasami dzieje się tak, że deweloper inwestuje w przygotowanie jakiejś nieruchomości, ale od razu zakłada, że będzie ją po prostu wynajmował. Wówczas koszty inwestycji także mu się zwrócą, a co więcej będzie w stanie na tym wszystkim odpowiednio zarobić, dzięki marży, jednak trzeba się liczyć z tym, że będzie to trwało trochę dłużej, niż w przypadku sprzedaży. Warto mieć świadomość takich decyzji deweloperów, bo wówczas będziemy pamiętali o tym, aby już na początku dowiedzieć się, co deweloper planuje zrobić z daną nieruchomością, tak aby nie okazało się, że my chcieliśmy ją kupić, a on planował ją tylko wynajmować.

Oczywiście przy każdej decyzji dewelopera konieczne są odpowiednie, prawne regulacje, tak abyśmy mieli pewność, że prawo chroni konsumentów, którzy chcą skorzystać właśnie z takiej propozycji. Powinniśmy też na spokojnie się zastanowić, czy lepszą propozycją dla nas nie będzie taki wynajem, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, czy chcemy w danym miejscu osiąść na stałe, albo nie wiemy, czy rozpoczęta przez nas działalność, faktycznie będzie przynosić takie profity jak myśleliśmy. W razie czego, możemy po prostu zrezygnować z wynajmu.

Popatrzmy jakie propozycje ma dla nas deweloper, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy to, co będzie najlepiej do nas pasowało i co pozwoli nam w odpowiedni sposób spełnić nasze marzenia. Deweloperzy mają zazwyczaj bardzo dużo różnych propozycji, warto się z nimi zapoznać, aby podjąć odpowiednią decyzję.